NAUKA PŁYWANIA, KOLONIE LETNIE, OBOZY ZIMOWE

Nauka pływania Kęty

Nauka pływania – poznaj jej korzyści!

Od dawna wiadomo, że pływanie to nie tylko umiejętność ratowania życia (sobie i innym), ale jest to równocześnie zabawna i zdrowa forma ćwiczeń. Bycie zdrowym i aktywnym jest ważne dla wszystkich: od dzieci po seniorów, a nauka pływania pozwala na to, by zadbać o te walory bez względu na to ile ma się lat.

Dzieci zazwyczaj zaczynają chodzić na formalne lekcje pływania w wieku około 4 lat, ale prawda jest taka, że właściwie już od pierwszych miesięcy swojego życia mogą zacząć korzystać z przebywania w wodzie (oczywiście pod nadzorem osoby dorosłej).

Lekcje pływania od najmłodszych lat są dobrą decyzją, ponieważ:

 • Mogą przybrać formę sportu zarówno indywidualnego, jak i drużynowego.

 • Jest to aktywność, którą można podejmować do końca życia.

 • Pływanie niesie bardzo niskie ryzyko jakichkolwiek kontuzji (tym bardziej w w porównaniu do innych sportów młodzieżowych).

 • Pomaga to w zabawny i wymagający sposób dbać o zdrowie i kondycję.

 • Uczą ważnych umiejętności związanych z bezpieczeństwem.

 • Pływanie wspiera funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, zatem pomaga dbać o zdrowie serca i płuc.

 • Poprawiają wytrzymałość, elastyczność, siłę, równowagę i postawę.

 • Pomagają zapobiegać otyłości u dzieci, która jest coraz większym problemem zdrowotnym, a to z kolei może pomóc w zapobieganiu cukrzycy młodzieńczej.

 • Jest to ćwiczenie umysłowe, które może pomóc poprawić zdrowie emocjonalne i nieść dobre samopoczucie.

 • Pozwalają dzieciom niepełnosprawnym lub chorym na łatwiejszy udział w sportach i integracji z rówieśnikami.

Nasz ośrodek oferuje naukę pływania dla wszystkich grup wiekowych, w tym dla dzieci i młodzieży. Jesteśmy mocno zaangażowani w pomaganie dzieciom i nastolatkom w tym, by mogli czerpać jak największe korzyści płynące z pływania, czy to poprzez prywatne lekcje, lekcje grupowe czy uczestnictwo w zespole pływackim.

Dlaczego warto zapisać dziecko na naukę pływania?

Lekcje pływania to o wiele więcej niż tylko marzenie o tym by dziecko miało szansę, by potencjalnie stać się sportowcem olimpijskim. Oswojenie się z wodą już na wczesnym etapie życia zmniejsza stres, jaki może odczuwać maluch w wannie lub na basenie.

Poniżej przedstawiamy kilka argumentów, jakie powinny przekonać każdego rodzica iż lekcje pływania mogą zmienić życie jego dziecka na lepsze!

Już w łonie dzieci są otoczone płynem. Są zaznajomieni z odpływem i przepływem płynów, są w ciągłym ruchu. Podczas lekcji pływania niemowlęta są ponownie wprowadzane do tego samego środowiska.
Nie mają żadnego powodu, aby bać się wody w tym wieku. Zamiast tego będzie się im to wydawało całkowicie naturalne i tym samym mogą swobodnie eksplorować otaczający ich świat przebywając w wodzie.

Jednym z wyzwań, z którym boryka się wielu rodziców, jest trudność z zanurzeniem głowy dziecka w wodzie podczas pływania lub kąpieli. Wrażenie, że woda zakrywa twarz maluszka, może być przerażające dla młodej mamy czy taty. Nauka pływania dla dzieci obejmuje lekcje zamykania oczu i ust, aż do momentu gdy można je bezpiecznie otworzyć i ponownie oddychać. Nie ma się więc czego obawiać.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Znaczenie bezpieczeństwa podczas przebywania w wodzie nie może być zawyżone. Każdego roku donosi się o wypadkach w wodzie i nad wodą z powodu niebezpiecznych praktyk. Dzieci, które „dorastają” w wodzie, mają większe zrozumienie bezpieczeństwa w jej otoczeniu, a także więcej wiedzy na temat tego jak się zachować w obliczu różnych wypadków. Możesz być zaskoczony tym, jak wcześnie Twoje dziecko może nauczyć się odpowiedzialnie pływać.

Fizyczne i psychiczne korzyści z nauki pływania

Nie zapominaj, że pływanie to świetna forma ćwiczeń, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Dzieci, które uczą się pływać, uczą się koordynować umiejętności motoryczne, budując swoją wytrzymałość i siłę. Powoduje to lepszy rozwój fizyczny i umysłowy, co przecież ma bezpośredni wpływ na całe dalsze ich życie.

Rozpoczęcie nauki pływania od pierwszych miesięcy życia dziecka jest najlepszym sposobem na jak najwcześniejsze czerpanie korzyści z tej aktywności, ale warto tutaj podkreślić iż dzieci, jak i dorośli w każdym wieku mogą korzystać z tych lekcji. Oczywiście, im szybciej zapiszesz swoje dziecko na naukę pływania, tym szybciej Twoje dziecko zacznie uczyć się kochać wodę i pozna wszystkie radości pływania!

To jednak wciąż tylko niektóre z najważniejszych powodów, dla których uważamy, że nauka pływania dla dzieci to ekscytujące, wzbogacające doświadczenie. Co więcej, nie tylko dla maluszków – ale też dla wszystkich zaangażowanych w to osób. Nie tylko uczy podstawowych umiejętności życiowych, ale także poprawia sposób, w jaki niemowlęta i małe dzieci uczą się poznawać świat. Jednak myli się ten, kto sądzi iż lekcje pływania są zarezerwowane wyłącznie dla najmłodszych…

Nauka pływania dla dorosłych – dlaczego warto się zdecydować?

Wszystkie wyżej wymienione zalety pływania mogą odnosić się zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Rodzice którzy jeszcze nie zdobyli tej umiejętności powinni rozważyć naukę pływania nie tylko pod kątem własnego zdrowia i kondycji, ale także możliwości cieszenia się wodą razem z dziećmi.

W ostatnim czasie wielu rodziców wykazuje mocne zaangażowanie w to, aby ich dzieci uczyły się pływać w młodym wieku, stąd rodzi się pytanie, jak to się stało, że Ci sami rodzice nie umieją pływać? Dla wielu ludzi pływanie nie jest jednak aktywnością, którą zdążyli poznać tak jak ich dzieci teraz – za młodu, co gorsza wraz z upływem czasu wielu traci pewność siebie i wiarę w zdolność pływania.

Maksyma „Nigdy nie jest za późno” odnosi się idealnie do pływania

W świetle wielu korzyści zdrowotnych płynących z pływania oraz faktu, że jest to sport przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych i to przez cały rok, dorośli mogą, a nawet powinni zadać sobie pytanie, dlaczego pływanie nie jest częścią ich normalnej rutyny. Tym bardziej, że zajęcia z nauki pływania dla dorosłych są dzisiaj zaprojektowane w taki sposób, aby rozwijały technikę pewności siebie w wodzie oraz poprawiały kondycję w najbardziej możliwy sposób.

 

Większość szkół pływania (również nasza) oferuje zajęcia dla dorosłych na wszystkich poziomach zdolności pływackich - od początkujących po pływaków zawodowych. Dla tych, którzy są pewni swojej zdolności pływackiej, lub którzy być może są pewni, że chcą po prostu udoskonalić swoją technikę prywatne lekcje z wykwalifikowanym trenerem lub instruktorem dostosowanym do indywidualnych umiejętności czy celów są świetnym sposobem na szybki postęp.

Tam, gdzie samoświadomość jest problemem, lekcje nauki pływania można często organizować poza godzinami szczytu na basenie. Średnio zaawansowani i zaawansowani pływacy mogą korzystać z aspektów towarzyskich pływania, natomiast osoby które dopiero co zaczynają swoją przygodę z wodą – z pewnością wolą bardziej kameralne warunki.

Korzyści płynące z zajęć pływackich dla dorosłych

Oprócz korzyści związanych z wykonywaniem ćwiczeń i możliwości poprawy kondycji w ramach nauki pływania dla dorosłych, już samo pływanie z innymi osobami o podobnych umiejętnościach w drużynie to świetny sposób na poznanie się i nawiązanie przyjaźni. Pływacy, którzy chcą pływać na wyższy poziom, mogą rywalizować w zawodach, wziąć udział w triathlonach czy innych wydarzeniach.

Zajęcia w wodzie nie polegają oczywiście na pływaniu pod jej powierzchnią, istnieje też wiele innych podejść do treningu na basenie, w tym:

 

 • ćwiczenia w wodzie

 • joga wodna

 • nauka nurkowania

 • qua aerobik.

 

Pływanie jest korzystne dla jednostki nie tylko fizycznie, ale także emocjonalnie i psychicznie. Pływanie działa na wszystkie główne grupy mięśni (w tym na mięśnie brzucha, ramiona, plecy i mięśnie nóg) i poprawia siłę, elastyczność, wytrzymałość, równowagę, krążenie, oddychanie, postawę, witalność, pewność siebie i energię oraz zmniejsza się stres i napięcie (co za lista!).

 

Jako forma ćwiczeń, pływanie i inne odbywające się w wodzie aktywności są dużo łagodniejsze dla organizmu niż ćwiczenia z obciążeniem stawów jak np. bieganie. Wypór wody zmniejsza wagę ciała o 90% i zmniejsza obciążenie stawów, mięśni i kości obciążonych ciężarem, co sprawia, że jest to świetna aktywność z punktu widzenia rehabilitacji od urazów, zapobiegania urazom i zwiększania świadomości ciała.

Opływająca ciało woda sprawia, że jest to idealny wybór ćwiczeń nawet dla:

 • kobiet w ciąży,

 • osób z artretyzmem,

 • osób ze schorzeniami kręgosłupa,

 • osób z nadwagą.

Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem pływania może być wymagana aprobata Twojego lekarza.

Podczas gdy zdrowie i kondycja to dwie główne korzyści płynące z pływania nie można zapomnieć, iż jest to również umiejętność ratowania życia. Ze względów bezpieczeństwa zalecane jest, aby dzieci potrafiły przepłynąć co najmniej 400m w sposób ciągły w różnych warunkach, zanim zaczną myśleć o zaprzestaniu lekcji pływania.

Zastanawiające jest, ilu rodziców małych pływaków jest w wystarczającej kondycji aby się uratować, czy też członka rodziny, jeśli pojawi się sytuacja która by tego wymagała? Liczba „niedoszłych ratowników”, którzy topią się przy próbach ratowania osoby tonącej każdego lata wzrasta.

Warto tutaj przytoczyć przykład tragicznego utonięcia matki i ojca - Ci rodzice stracili życie, próbując uratować własne dzieci, które zostały popchnięte przez fale w głąb morza. Dzieciom udało się powrócić na brzeg; ale rodzice utonęli podczas niesienia pomocy swoim dzieciom. To chwila refleksji dla każdego czytającego tej artykuł: czy ja byłbym w stanie pomóc czy sam bym tej pomocy potrzebował?

Pływanie:

 • ratuje życie,

 • poprawia zdrowie bez względu na wiek.

 • jest przyjemną formą spędzania wolnego czasu,

 • podnosi na wyższy poziom wszechstronną kondycję,

 • jest korzystne zarówno emocjonalnie, jak i psychicznie.

Dlaczego więc nie założyć wygodnego kostiumu kąpielowego i nie zapisać się na naukę pływanie dla dorosłych? Myślę, że wiele osób będzie pozytywnie zaskoczonych tym, że zdobycie umiejętności pływania naprawdę w każdym wieku jest możliwe. Wystarczy znaleźć w sobie tę odwagę, uwierzyć że to możliwe i znaleźć odpowiedniego instruktora. Oto jesteśmy – reszta należy do Ciebie!

KS Beskid Team - klub sportowy
E-mail: zapisy@ksbeskidteam.pl

Formularz kontaktowy

Na podstawie art. 32 ust 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zwane dalej RODO Państwa dane przetwarzane są tylko do celów kontaktowych i nie będą udostępniane innym podmiotom niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Dane będą przetwarzane tylko i wyłącznie do momentu zrealizowania celu, dla którego zostały zebrane. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych za pomocą formularza kontaktowego jest "Klub Sportowy Beskid Team" z siedzibą w Oświęcimiu, ul. generała Jarosława Dąbrowskiego 15, 32-600 Oświęcim . Wybierając drogę kontaktu z nami za pomocą formularza kontaktowego, jednocześnie wyraża Pani/Pan zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych takich jak: imię, nazwisko, nazwa firmy, adres mailowy i telefon. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Jeśli ktoś naruszy bezpieczeństwo Pana/Pani danych osobowych, przysługuje Panu/Pani prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

basen kęty lokalizacja